اطلاعات جامع پیکرتراشی
متد تامسنت

دکتر بهروز بهروش
 


تعریف چاقی
در تمام بدن ، بلافاصله در زیر پوست ، لایه ای چربی قرار دارد که در افراد چاق و یا در موارد چاقی موضعی ، این لایه بیشترین میزان چربی را در خود ذخیره می کند. چربی در مردان حدود 15 تا 20 درصد و در زنان حدود 20 تا 25 درصد وزن بدن را تشکیل می دهد.
چربی رسانای ضعیفی برای حرارت است لذا در عایق سازی بدن مشارکت دارد. فضای مابین سایز بافت ها را نیز پر کرده و به حفظ برخی اعضا در محل خود کمک می کند.
انسان یکی از معدود پستان دارانی است که با ذخایر چربی به دنیا می آید..

عقیده بر این است که در طی دوره ی محدودی از زندگی ، پس از تولد تا سنین بلوغ ،تاثیرات تغذیه ای و سایر عوامل می توانند موجب افزلیش تعداد سلول های چربی شوند ، اما پس از آن دوره سلول ها از نظر تعداد افزایش نمی یابند بلکه تنها تحت شرایط دریافت کالری اضافی ، چربی بیشتری را در خود جمع می کنند . این افزایش اولیه در تعداد سلول های چربی ممکن است شخص را در زندگی آینده مستعد چاقی بیشتر سازدد.
رشد نا به هنجار بافت چربی و در نتیجه بزرگ شدن اندازه ی سلول های چربی یا افزایش تعدادسلول ها و یا ترکیی از این دو حالت را چاقی گویند. به بیان ساده تر در صورتی که وزن فرد 10 تا 20 درصد بیشتر از وزن استاندارد باشد ، شخص دارا یاضافه وزن است و چنان چه اضافه وزن بیش تر از 20 درصد بالاتر از وزن استاندارد باشد، شخص دچار چاقی است.
چاقی احتمالا شایع ترین شکل سو تغذیه و بیماری های مزمن و فراگیر در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه می باشد که هم بچه ها و هم بالغین را گرفتار می سازد.
افراد چاق نه تنها از مقدار چربی اضافه ای که ذخیره کرده اند با دیگران متفتوت هستند ، بلکه از نظر شکل توضیع چربی در بدن نیز تفاوت دارند.نحوه ی توزیع چربی حاصل از اضافه وزن بر خطرات همراه با چاقی و بیماری های ناشی ار آن موثر است.
کسانی که چاقی شکمی یا آندروئید دارند در معرض خطر بیشتری قرار دارند و ان هایی که توزیع چربی یکنواخت  تر و محیطی تری در سراسر بدن یا چاقی گاینوئید دارند با خطر کمتری مواجه هستند.


علل چاقی
چاقی یکی از بیماری های چند عاملی است و علل پیچیده ای دارداز جمله می توان موارد زیر را نام برد :

 •  سن
 • جنس
 • عوامل ژنتیک
 • فعالیت جسمی
 • وضعیت اقتصادی-اجتماعی
 • عادات غذا خوردن
 • عوامل روان شناختی
 • عوامل مربوط به غدد درون ریز


چاقی در هر سنی می تواند بروز کند و با افزایش سن زیاد می شود. شیرخوارانی که اضافه وزن دارند ، در سنین بالاتر بیشتر دچار چاقی می شوند. زیرا در طفولیت تعداد بیشتریسلول های چربی اندوخته اندو چاقی ان ها ناشی از افزایش تعداد سلول های چربی است و درمان آن ها با روش مرسوم بسیار دشوار است. حدود یک سوم از بزرگسالان چاق. از کودکی چاق بوده اند.
عوامل روان شناختی مانند اختلالات عاطفی نیز در چاقی تاثیر بسیار دارند و زیادخوری ممکن است علایم افسردگی ،اضطراب ، ناکامی ، احساس تنهایی  و احساس ناتوانی در کودکی و سرماخوردگی و استرس در بزرگسالی باشد.
ترکیب خوراک در، فواصل بین دفعات غذاخوردن و مقدار انرژی حاصل از هر وعده ی غذا از جمله عوامل موثر در پاقی است.
افزایش وزن در مردان بین سنین 29 تا 45 سالگی و در زنان بین سنین 45 تا 49 سالگی دیده می شود.عدم فعالیت ، موجب کاهش مصرف انرژی و در نتیجه باعث چاقی می شود. چاقی نیز موجب ، عدم تحرک ، در نتیجه کاهش مصرف انرژی و تشدید سیکل چاقی می شود.
90 درصد از موارد چاقی ، ناشی از پرخوری و 10 درصد ، ناشی از اختلالات غدد درون ریز است.


خطرات چاقی
از جمله خطرات چاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • افزایش بروز دیابت قندی
 • افزلیش فشار خون شریانی
 • اتروم و آرتر و اسکلروز
 • بیماری عروق مغز
 • بیماری کیسه صفرا
 • افزایش مرگ و میر


این خطرات می تواند با افزایش  تری گلیسیرید و کلسترول در ارتباط باشد پس چاقی خطری تهدید کننده سلامتی ، عاملی موثر در بروز پرفشاری خون و بیماری عروق کرونری قلب باشد.
چاقی با واریس های وریدی ، فتق های شکمی ، آستئوآرتریت در زانو ، مفصل ران ، مهره های کمری ، صاف بودن کف پا  وتنش های روانی در دوره ی نوجوانی در ارتباط باشد.
اشخاص چاق هنگام عمل جراحی و بی هوشی در معرض خطر بیشتری هستند.مرگ ناگهانی در مردانی با بیش از 20 درصد اضافه وزن شایع تر است.به طور خلاصه چاقی امید به زندگی را کم می کند.
سنجش توده چربی (چاقی)

چگونه می توان میزان چاقی (توده چربی بدن) را سنجید؟
بدن ترکیبی است از :
-
توده های فعال  (ماهیچه ، کبد ، قلب )
-
بافت پیوندی    (پوست ، استخوان ، بافت  همبند)
-
توده چربی
- مایع خارجی سلولی  خون ف لنف
از نظر ساختاری ، مشخصه مهم چاقی ، افزایش در توده ی چربی می باشد. این افزایش به بهای کم شدن از حجم بخش های دیگر بدن صورت می گیرد.

که به صورت مقدار چربی به وزن مرتبط با قد تعریف می شود رای سنجش چاقی در بزرگسالان می تان از معیار وزن بدن به قد استفاده کرد.این شاخص ، (Body Mass Index) BMI وزن بدن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر است


 


شاخص BMI  عبارت است از :  (  (  قد به متر) * ( قد به متر ) )/ (وزن به کیلوگرم)
برای تشخیص وضعیت خود می توانید به جدول زیر مراجعه کنید:


وزن BMI
کمبود وزن کمتر تا 18،5
طبیعی بین 18،5، تا 24،9
اضافه وزن بین 25  تا 29،9
فربه بالاتر از 30


برای محاسبه ی وزن ایه ال ، می توان از ساده ترین شاخص بروکا استفاده کرد. ب اساس این شاخص وزن ایده آل برابر است با قد منهای 100 ، یعنی اگر قدتان 170 سانتی متر باشد ،وزن ایده آل شما 70 کیلوگرم است.

پیشگیری از چاقی
پیشگیری از چاقی باید از اوایل کودکی اغاز شود زیرا درمان چاقی در بزرگسالان دشوارتر از کودکان است کم کردن وزن با تغییر در الگوی مصرف مواد غذایی چرب به همراه تغییر در الگوی فعالیت بدنی و با تشدید آن مقدور خواهد بود.
باید میزان کربوهیدرات ها و چربی ها در الگوی مصرف روزانه غذاها کاهش و میزان الیاف گیاهی (فیبر) را افزایش داد. ضمنا نباید مقدار انرژی وارد شده به بدن توسط مواد غذایی ، بیش از مقدار انرژی مصرفی باشد.
توجه به عادات غذایی فرد، علاقه او به کاش وزن مطلوب از اهمیت بساری برخوردار است.افزایش فعالیت های جسمی مانند ورزش و حرکات بدنی منظم،مصرف انرژی را در فرد بالا برده و انباشت انرژی کمتر می گردد.اما کم خوری در غذا خوردن کلید پیشگیری است.


درمان چاقی
به افرادی که بر اساس BMI یا فرمول بارالا دارای وزنی اضافی معادل 20 درصد و یا بیشتر باشند، کاستن وزن توصیه می شود.تا به حال برای مبارزه با چاقی و کاهش وزن از داروهای کاهنده اشتها، درمان های جراحی مانند بای پاس معده (گاسترو پلاستی) سیم بندی فک (به منظور جلوگیری از خوردن غذاهای جامد)، طب سوزنی و غیره استفاده می شود که موفقیت تمامی آن ها بسیار محدود بوده است.اگر فردی با ورزش و مواد غذایی متعدد، موفق به از بین بردن چربی های اضافه نشود، می تواند از روش های بالا استفاده کند و یا برای رهایی از چربی ها تحت عمل جراحی قرار بگیرد.
البته باید به این نکته توجه داشت که به نظر می رسد نقش ورزش بیشتر در جلوگیری از بیماری های قلبی باشد تا کم کردن وزن.
در صورت تمایل به عمل جراحی،باید نوع و مدت بیهوشی ،امکان خون ریزی، مکان عفونیت، مدت بستری، میزان درد در حین عمل جراحی و در دوران نقاهت و عوارض آتی آن در نطر گرفته شود.
روش دیگری که برای کاهش چربی و از میان بردن چربی های موضعی ابداع گردید و با کمترین عوارض و بالا بردن میزان موفقیت قابل انجام است ،
پیکرتراشی می باشد.

تعریف پیکرتراشی
پیکرتراشی عمل خارج کردن چربی های زاید از زیر پوست است.در تمام بدن، بلافاصله در زیر پوست، لایه ای از چربی قرار می گیرد. این لایه در افراد چاق و یا کسانی که دارای چاقی موضعی هستند، قسمت اعظمی از چربی را در خود ذخیره می کند.
در پیکرتراشی چربی های ذخیره شده در این لایه ، تقریبا در همه جا از جمله صورت ، گردن ، سینه ، بازوها ،پشت ، شکم ، پهلوها ، باسن ، ران و ساق پا قابل خارج کردن
می باشد که هدف از آن زیباتر به نظر رسیدن اندام می باشد.
پیکرتراشی فقط با بی حسی موضعی انجام می گیرد و بدون درد و خون ریزی در مطب و یا در مراکز جراحی انجام می شود و نیاز به بستری شدن در بیمارستان است که در آن بیمار بدون همراه مورد عمل جراحی قرار می گیرد و در پایان پس از پانسمان قادر به مراجعت به منزل است.

تاریخچه
سال 1921 را شاید بتوان سال آغاز عمل پیکرتراشی در دنیا دانست.ار آن تاریخ تا کنون متد های مختلفی برای انجام پیکرتراشی ابداع شده است. تا چند سال پیش پیکرتراشی تحت بیهوشی عمومی انجام می شد. شاید اکنون نیز در بعضی مراکز بی اطلاع از آخرین پیشرفت های علمی به همین ترتیب انجام شود که در آن انجام عمل اشتباه محض است.
در سال 1985 یک متخصص پوست به نام دکتر کلاین روشی را ابداع کرد که بشود 
پیکرتراشی را در مطب های خصوصی و بدون نیاز به بیهوشی و فقط با استفاده از بی حسی موضعی انجام داد.
این روش تامسنت با معنی لغوی متورم کننده نام دارد. در این روش ، او چندین عامل مهم را به کار گرفته که به کمک هم آمده و موجب تقویت تاثیر یکدیگر می شوند.
با خوشحالی می توان اعلام کرد که از سال 1985 تا کنون ، هیچ گاه حادثه ی فوت برای افرادی که با این روش تحت عمل قرار گرفته اند، پیش نیامده است. 


 

روش تامسنت
در این روش مقادی زیادی سرم (مثلا برای فرد 70 کیلویی، تا 7 لیتر سرم) که ماده لیدوکائین و آدرنالین به آن اضافه شده است، در موضعی که باید چربی آن خارج شود، تزریق می گردد. لیدوکائین ماده ای بی حس کننده است و آنرنالین ماده ای است که مویرگ ها را می بندد، در نتیجه عمل بدون درد و خونریزی انجام می شود.

نکته مهم_ 1: از آنجا که عروق به وسیله ی آدرنالین بسته میشود، ماده ی لیدوکائین که ایجاد بی حسی می کند ، به آهستگی از محل عمل جذب و در کبد از بین میرود. بنابراین در طول 18 تا 24 ساعت بعد از عمل ، بیمار نسبت به درد در آن موضع مصون می ماند (درد بعد از 24 ساعت شبیه کوفتگی درد عضلانی است که با استامینوفن یا ترامادول به سادگی قابل کنترل می باشد) و خونریزی ندارد.
نکته مهم_2: آمبولی چربی به علت ورود چربی  از طریق سیتم عروقی است در این روش چون عروق به وسیله آندرنالین منقبض (بسته) می شوند، چربی هم نمی تواند وارد خون شود و احتمال آمبولی بسیار بسیار کم است.من که تا کنون بیش از 1000 مورد پیکرتراشی انجام داده اند، حتی با یک مورد آمبولی هم برخورد نداشته ام.
نکته مهم_3: بعضی جراحان پیکرتراشی را با بیهوشی عمومی انجام می دهند و یا پیکرتراشی را همراه با عمل دیگری انجام می دهند باید متوجه بود که هر کدام ار این ها یعنی بیهوشی و عمل جراحی عواملی هستند که ریسک آمبولی را بالا می برندو اگر پیکرتراشی هم با آن همراه شود میزان عارضه بیشتر خواهد بود. من به شما توصیه می کنم که هرگز عمل پیکرتراشی را با بیهوشی انجام ندهید و با عمل های دیگر همراه نکنید.
تزریق سرم به وسیله دستگاه های خاصی انجام می گیرد که سوزن های آن سریعا چند لیتر سرم را زیر پوست وارد می کنند. سوزن ها از نوع سوزن های معمولی هستند که به دستگاه متصل شده اند.
در مرحله اول که مقدار کمی از ماده بی حسی در زیر پوست تزریق می گردد، از سوزن های کوچک استفاده می شود تا تزریق تقریبا بون درد باشد( البته باید توجه داشت که واکنش افراد نسبت به درد متفاوت است). هم چنین می توان از نوعی کرم بی حسی استفاده کرد. با مالیدن کرم مزبور بر روی پوست ، بیمار حتی درد تزریق را هم حس نخواهد کرد.
تزریق سرم ، به نسبت وسعت موضع ، تقریبا بین 15 تا 45 دقیقه طول می کشد. عمل معمولا بدون فاصله و با ایجاد چند سوراخ کوچک به قطر 2 میلی متر در پوست (بدون درد و خونریزی) آغاز می شود.
جراح با استفاده از کانول های متفاوت که هر کدام بر حسب نوع چربی و مشخصات موضع از قبل انتخاب می شوند، از محل سوراخ وارد شده و چربی هایی را که با سرم تزریق شده در هم آموخته اند، بیرون کشد ( کانول لوله باریکی است که در یک سر آن که وارد چربی زیر پوست می گردد، سوراخ هایی تعبیه شده و سر دیگرش به دستگاه مکش وصل می شود.)
بیمار که در حین عمل هوشیار است می تواند شاهد خارج شدن چربی ها باشد که از طریق لوله شفافی به داخل بطری می ریزد. این چربی ها بعدا دور ریخته می شود. به طور معمول چون بیماران احساس درد ندارند، می توانند مکالمات ضروری خود را با تلفن همراه انجام داده ، موسیقی گوش دهند، در صورت لزوم توالت بروند و آبمیوه بنوشند.
یک از مهمترین مزایای این روش  نداشتن بیهوشی عمومی است که خود دارای عوارض خاصی می باشند و به ریسک عمل اضافه می کند.هرچه مدت بیهوشی بیشتر باشد ، ریسک عمل افزایش می یابد .عمل با بی حسی موضعی , ریسک بسیار اندکی است.
خوشبختانه در روش تامسنت ، بی حسی موضعی 18 تا 24 ساعت باقی می ماند که بعد از آن درد به خودی خود از بین رفته و یا کاهش می یابد.این مدت زمان در جراحی نوعی مزیت محسوب می شود و به جراح فرصت می دهد که دقیق تر و بهتر کار کند ؛ بدون آن که نگران برگشت حس درد بیمار باشد.


نکاتی دیگر درباره پیکرتراشی
اگر جراح قدری قدرت تخیل داشته باشد به جای حذف چربی های زائد می تواند اقدام به لایپوفورمینگ و یا لایپواسکالپتینگ کند که هر دو به معنی فرم دادن و پیکر تراشی با چربی است.
همان طور که گفته شد، 
پیکرتراشی عمل خارج کردن چربی های زاید از زیر پوست است . هدف از پیکرتراشی تغییر فرم ظاهری بدن و بهتر نمودن نسبی آن است .گاهی پیکرتراشی با کشیدن چربی از یک نقطه و تزریق آن به نقطه ی دیگر همراه است.که به آن لایپواستراکچر گفته می شود.
در این کلینیک صورت غب غب ، گردن ، سینه ها ، شکم ، پهلو ، بازوها ، پشت ، باسن ، ران ها و ساق ها به وسیله ی 
پیکرتراشی فرم داده می شود و در صورت لزوم می توان چربی های خارج شده را در نقاط دیگر بدن تزریق نمود.
سابقا اعتقاد بر این بود 
پیکرتراشی در کاهش وزن نقشی ندارد ، اما امروزه تغییر وزن با پیکرتراشی میسر شده است. مکانیسم کاهش وزن بعد از پیکرتراشی فقط به صورت بیرون کشیدن چربی های زاید نیست ، بلکه پژوهشگران هورمونی  به نام لپتین  را که در بافت تولید می شود، مسئول اشتهای کاذب افراد می دانند و معتقدند که با برداشتن چربی ،تولید لپتین کاهش یافته و اشتها کم می شود. کم شدن وزن در اکثر افرادی که در کلینیک تحت عمل پیکرتراشی قرار می گیرند عملا وجود داشته و تا ماه ها نیز ادامه پیدا خواهد کرد.
یکی دیگر از دلایل کم شدن وزن این است که افراد پس از رسیدن به وزن مطلوب و اندام متناسب ، علاقه مندی بیشتر به خود پیدا می کنندو همین امر موجب اعتماد به نفس ،تغییر در کیفیت زندگی و ایجاد انگیزه در کسانی می گرددکه 
پیکرتراشی شده اند و دیگر نمی خواهند فرم خود را از دست بدهند.

اکثرا این سوال مطرح می شودکه آیا بعد ار 
پیکرتراشی چربی بر نمی گردد؟
طبیعی است که اگر کالری بیش از حد به بدن برسد ،مسلما چربی باز می گردد. ولی اگر بعد از 
پیکرتراشی وزن خود را ثابت نگاه دارید می توانید مطمئن باشید که چربی باز نمی گردد.در اثر پرخوری به همان نسبت که قسمت های مختلف بدن چاق می شود، چربی در قسمت پیکرتراشی شده هم جمع می شود. بعد از پیکرتراشی، رمز حفظ آن چه به دست آمده ، مراعات در غذا خوردن و داشتن تحرک کافی است.

سوال دیگری که مطرح می شود که آیا پوست بعد از 
پیکرتراشی آویزان نمی ماند؟
در جواب باید گفت که پوست دارای خاصیت ارتجاعی بوده است و می تواند در وضعیت های توام با تورم همچون حاملگی و چاقی ، کشیده شود تا مایع وسیع شده را بپوشاند.قابلیت ارتجاعی پوست شگفت انگیز است . مثلا در زنان باردار ، بعد از زایمان ، پوست به حالت اول بر می گردد.گاهی در هنگام بازگشت به حات اول چروک هایی در پوست به وجود می آید.
بعد از 
پیکرتراشی همین خاصیت ارتجاعی باعث می شود که پوست تا حد زیادی جمع شود و هر چه شخص جوان تر باشد، خاصیت ارتجاعی پوست بیشتر بوده و بعد از خروج چربی بعد از عمل پیکرتراشی خود را بهتر با اندازه جدید بدن تطبیق می دهد و امکان خود چروک خوردن و به صورت لایه در آمدن کمتر است.
به دلیل همین خاصیت اراجاعی ، تقریبا کلیه ی نقاط زیر پوست قابل 
پیکرتراشی ششدن می باشد، ولی ما معمولا نقاطی را که محل های اصلی تجمع چربی می باشند را چربی زدائی می کنیم تا نهایتا فرم مطلوبی حاصل شود.

پیکرتراشی چگونه انجام می شود؟
بعد از مالیدن کرم بر روی پوست ، سرم حاوی مواد بی حسی به زیر پوست تزریق می شود. این تزریق حدود 30 دقیقه طول می کشد و بعد از آن بیمار آماده عمل می شود.
عمل 
پیکرتراشی با ایجاد شکاف کوچکی به قطر 2 میلی متر اغاز می گردد.لوله ای تو خالی که یک سرش به یکی از دستگاه های لایپوماتیک ، لیزر لایپولیز یا ساکشن معمولی وصل می شود و سر دیگر آن به کانون مخصوص پیکرتراشی متصل می باشد، به زیر پوست وارد می گردد و با حرکت آن به دفعات ، پربی ها به صورت مکش از زیر پوست به خارج کشیده می شود.
تنها در صورت لیپولیز عمل ساکشن برای خارج کردن چربی های ذوب شده و چربی های باقی مانده حتما لازم است.
در این روش چربی ها را لایه به لایه از زیر پوست بیرون می کشیم، تا جایی که زیر پوست کامل خالی از چربی شود. این تخلیه ی چربی به فرم خاص و مطلوب ان ناحیه می باشد،چون همان طور که گفته شد، هدف ما بیشتر تراش دادن و زیباتر کردن فرم ان ناحیه است ، تا تغییر وزن هر چند که کم کردن وزن نیز اتفاق می افتد.


فرم شکم
ناحیه ی شکم از زیر سینه ها شروع و تا بالای ران ادامه دارد.عمل پیکرتراشی در این ناحیه با ایجاد دو سوراخ کوچک از قسمت زیر شکم اغاز می شود محل سوراخ طوری انتخاب می شود که بعدها به وسیله ی لباس زیر پوشیده می شود. گاهی برای ایجاد شکاف از پهلوها نیز استفاده می شود.در مورد افرادی که چربی آن ها موضعی است بهتر است به خاطر سهولت کار و دستیابی به نتیجه ایده ال، از پوست داخل ناف نیز وارد شد.در این صورت زخم قابل ملاحظه ای دیده نخواهد شد و جای این شکاف ها تا یک هفته بعد از عمل کاملا محو خواهد شد.
به دلیل خاصیت شگفت آوری که در پوست وجود دارد، پوست شکم بعد از 
پیکرتراشی ، حتی در مورد شکم های نسبتا بزرگ ، بسیار خوب جواب داده و جمع می شود.
در تعداد بسیار اندکی از افراد ممکن است مقداری باقی بماند که آن هم به طریق دیگر قابل درمان است.
در اغلب افراد ، 
پیکرتراشی شکم و پهلو باعث کم شدن اندازه ی دور کمر به میزان 10 تا 30 سانتی متر می شود. بنابراین می توان دید که پیکرتراشی شکم و پهلو می تواند تاثیر به سزایی در ایجاد اندامی ایده ال داشته باشد.


ساکشن پهلو
پهلو هم می توان به تنهایی مورد پیکرتراشی قرار بگیردو هم به همراه شکم و یا حتی همراه با قسمت های خارجی ران ، ولی معمولا پیکرتراشی این قسمت همراه با شکم در یک جلسه انجام می شود.
این قسمت از کمر به پایین است و حد پایینی ان قسمت بالای ران است که اکثرا به وضوح دیده می شود. در 
پیکرتراشی پهلو ، سوراخ در پشت قرار می گیرد. سخت در باور می گنجد ، اما قطر چربی جمع شده در پهلوها ممولا سه برابر قطر چربی اطراف ناف است و برداشتن ای چربی ها تغییر بیشتری در سایز و شکل بدن به وجود می اورد.

ساکشن پستان ها در خانم ها
بزرگی پستان ها در خانم ها نه تنها از نظر روانی ان ها را آزار می دهد، بلکه اثرات فیزیکی مختلفی از قبیل احساس سنگینی ، فشار به ستون فقرات ، حتی گود افتان روی شانه و قوز کردن را نیز به همراه دارد.
هر چه سن بالاتر باشد ساکشن پستان بهتر جواب می دهد.
معمولا چند سوال اساسی در ذهن خانم ها مطرح می شود، از جمله آن که : آیا پستان ها بعد از ساکشن شل و آویزان می شوند؟
خوشبختانه خیر.حدود 50 مورد ساکش در کلینیک ما انجام شده که  همگی به خوبی جمع شده اند و عکس قبل و بعد از عمل تعدادی از آن ها وجود دارد.
باید توجه داشت آن چه باعث اویزان شدن پستان ها می شود، سنگینی چربی دور آن ها است.وقتی چربی کشیده می شود، در اثر خاصیت ارتجاعی فوق العاده ی پوست پستان ها بالا کشیده می شوند.
بعد از ساکشن اندازه ی پستان ها چند سایز کوچکتر می شود؟
در دختران جوان کمتر و معمولا بین یک تا سه سایز .در خانم های مسن تر کاهش سایز بیشتر است .البته ناگفته نماند که در بعضی از خانم های جوان کاهش حتی تا پنج سایز هم وجود داشته است.
آیا در اثر ساکشن پستان ،غده ی شیری از بین می رود؟
خیر زنان جوان بعد از ساکشن به خوبی می توانند فرزند خود را شیر بدهند. دستگاه ساکشن فقط قادر است بافت چربی را بیرون بکشد نه غدد شیری را.بعد از مدت کوتاهی ف دو سوراخ ایجاد شده که در زیر بغل و در زیر پستان هستند، غیر قابل رویت می باشند.کبودی های پوست هم خیلی زود از بین می رود.
در سنین جوانی مثلا حدود 20 سالگی بیشتر حجم پستان را غدد شیری و بافت همبند تشکیل می دهد. هر چه سن بالاتر برود، حجم چربی بیشتر می شود، بنابراین پستان ها در سنین بالاتر به 
پیکرتراشی جواب بهتری می دهند.


ساکشن صورت،غب غب و گردن
این نواحی برای پیکرتراشی بسیار مناسب هستند و تا کنون نتایج خوبی از عمل آنها به دست آمده . کشیدن پوست صورت و غب غب با عمل جراحی و همراه با برش پوست انجام می گرفته است ولی حالا این کار را می توان با خارج کردن چربی انجام داد که برای بسیاری از افراد میسر است.
اساس این عمل خارج کردن چربی از زیر پوست است که بعد از آن پوست جمع شده به خودی خود کشیده می شود و آویزان نمی ماند. خود من نیز تعداد زیادی عمل 
پیکرتراشی صورت و غب غب و گردن انجام داده ام که همه ی آن ها بدون استثنا تاثیر زیادی بر روی فرم صورت داشته اند.این عمل موجب شده فرد 5 تا 10 سال جوان تر به نظر برسد و احتیاج به عمل کشیدن پوست صورت نداشته باشد. هزینه آن نیز از عمل جراحی کشیدن پوست صورت بسیار کمتر است و به همین ترتیب عوارض و دوران نقاهت آن پوست صورت و گردن معمولا کبود نمی شودو نتیجه ی جراحی طرف 3 یا 4 روز قابل رویت می باشد. این عمل با وسایل بسیار ظریف انجام می شود و جای زخم بعد از چند روز کاملا از بین می رود.
بنابراین با توجه به توضیحات فوق ، مشخص می شود که وضعیت 
پیکرتراشی در مقایسه با جراحی آن است که شخص بدون هیچ برش یا بخیه ای و بدون اینکه نا گزیر به تحمل دردسرهای ععد از عمل جراحی باشدکاملا جوان تر به تظر می رسد.

ساکشن باسن
این عمل معمولا در خانم ها انجام می شود اما خود من شخصا این عمل را روی تعداد زیادی از آقایان نیز انجام داده ام . باسن دارای مقاطع مختلفی است؛ از پایین به سطوح ران ها و از بالا به پشت و پهلوها منتهی می شود و هر کدام از این مقاطع شکل خاص خود را دارند، در نتیجه فرم دادن به ان ها تجربه و تخیل می خواهد. خانم ها اغلب مایل به کوچک کردن باسن خود هستند اما نمی دانند این عمل چگونه باید انجام شود. در حقیقت به خاطر مقاطع مختلف آن با قسمت های کناری و پشت ران فرم دادن باسن برای هر شخص متفاوت است و باید توسط جراح طراحی گردد.عمل باید طبق طراحی اولیه و عکس گرفته شده در کلینیک انجام گیردتا نتیجه ی مطلوب حاصل شود.لازم به توضیح است که ساکشن بیش از حد این ناحیه ، غالبا مسئله ساز است و تجربه و مهارت کافی و قضاوت صحیح برای دستیابی به نتیجه ی مطلوب و فرم نهایی مناسب کاملا الزامی است.
عدم برخورداری از قضاوت صحیح در مورد ساکشن ران و باسن اغلب باعث ایجاد ناحیه های گود می شود. گلوله گلوله شدن هم به علت ندانستن تکنیک صحیح عمل توسط جراح پیش می اید.من شخصا مراجعین زیادی داشته ام که توسط جراحان غیر متخصص دچار این عوارض شده اند و برای تصحیح آن ناچار به عمل مجدد و حتی تزریق چربی برای برطرف کردن گودی های اطراف شده اند.


ساکشن ران ها
قسمت های خارجی ران:
هدف از 
پیکرتراشی قسمت های خارجی ران ها ، به وجود آوردن یک انحنای زیبا ،طبیعی و موزون از ترکیب ران و قسمت خارجی پشت ، باسن و بالاتنه می باشد. این قسمت از نظر زیبا شناسی اندام یک زن بسیار مهم است. اکثر کسانی که روی اندام خانم ها قضاوت می کنند ، این قوس خارجی ران و ادامه ی آن تا باسن و بالاتنه را در نظر می گیرند. حتی ناخوداگاه خود به خود با رسیدن به این هدف از قطر ران نیز کم می شود.
در افرادی که قسمت خارجی ران آن ها بزرگ تر است و یا شکل غیر طبیعی دارند ،کل پایین تنه نا موزون به نظر می رسد . از بین بردن قسمت های اضافی ، اثر عمیقی بر کل شکل بدن دارد.
قسمت های داخلی ران
برای بسیاری از خانم ها ،لاغر کردن این قسمت مشکل است. رژیم و ورزش اثر چندانی بر آن ها ندارد. اما 
پیکرتراشی به طور موثری این چربی ها را از بین می برد.گاهی اوقات در قسمت داخلی زانوها نیز چربی جمع شده و به صورت دو برجستگی به نظر می رسد که به طرف پشت زانو امتداد می یابد .این قسمت هم بسیار خوب به پیکرتراشی جواب می دهد. هر دو قسمت در پهلو و پشت باید به دقت ساکشن شود.
بعد از عمل بسیار مهم است که این عمل با گن مناسب تحت فشار قرار بگیرد.
قسمت های جلو و پشت ران نیز قابل ساکن شدن هستند،ولی چنانچه قسمت های جلوی ران برجسته نباشد، بهتر است ساکشن نشود.


ساکشن ساق و قوزک
چاقی این قسمت معمولا ربطی به چاقی عمومی و وزنی ندارد،  بیشتر ارثی است و از اوایل جوانی شروع می شود. چربی های اضافی در این قسمت باعث می شود که فرد چاق تر به نظر برسد. معمولا این قسمت ها نیز به ساکشن خوب جواب می دهندو در صورت استفاده ی صحیح از باند فشاری ، کبودی و تورم کمتر خوهد بود.
پوشیدن جوراب واریس تا دوماه ضروری است.
افرادی که مبتلا به واریس ، اختلالات انعقاد خون ، گرفتی عروق قلب ، ترمبوفلبیت بوده و یا دچار سکته ی قلبی شده اند نباید مورد این عمل قرار بگیرند.


ساکشن بازوها
خانم هایی که بازوهای بزرگی دارند اغلب مجبورند بلوزهایی را تن کنند که 2 تا 3 سایز بزرگتر از اندازه ی حقیقی آن هاست ، به همین دلیل کوچک کردن بازوها تاثیر زیادی در شکل عمومی بدن و نحوی ی لباس پوشیدن دارد.
پوست بازوها نیز بعد از ساکشن تا حد زیادی جمع می شود و به حالت آویزان باقی نمی ماند.برای بعضی از خانم ها برداشتن قسمتی از چربی های پشت و زیر خط سوتین و ادامه آن تا پهلوها به صورت مکمل عمل می کنند.


پیکرتراشی برای آقایان
پهلوها ، شکم و پستان ها در مردان از نقاطی هستند که بیشتر مورد عمل پیکرتراشی قرار می گیرند.
چربی در آقایان سفت تر از خانم ها می باشد و به طور معمول کاملا به زیر پوست چسبیده است(سطحی تر از خانم ها).بنابراین پوست در مردان کلفت تر از خانم هاست و حتی بهتر جواب می دهد.تنها محل استثنا گردن است که در آقایان به خوبی خانم ها جواب نمی دهد.روی هم رفته آقایان نیز کاندیدهای خوبی برای 
پیکرتراشی هستند.

ساکشن بازوها و پستان ها در آقایان
بزرگی پستان در آقایان گاهی بسیار آزار دهنده است در بسیاری از موارد خیلی خوب به پیکرتراشی جواب می دهند.در اکثر موارد همراه با پستان ها زیر بغل ها و اطراف پستان ها می توانند مورد ساکشن قرار بگیرند.
خارج کردن چربی از بازوهای آویزان ، عملی نسبتا ساده است که در مدت کوتاهی انجام می شود.مدت این عمل برای هر بازو حدود 20 دقیقه است.عمل از محل دو سوراخ به قطر 2 میلی متر در پشت مفصل و زیر بغل انجام می شود که جای آن بعد از عمل  به خوبی بهبود یافته و دیده نمی شود.
حتی بازوهای آویزان هم به این عمل خوب جواب می دهند و تقریبا همیشه، بعد از عمل پوست به طور کامل جمع می شود.
این عمل را می توان همراه با عمل قسمت های دیگر بدن، مثل عمل کوچک کردن سینه و یا ساکشن صورت و غیره توام کردو در یک جلسه انجام داد.

 

 

سوال و جواب های متداول
 • پیکرتراشی چقدر طول می کشد؟

تزریق بی حسی حدود 30 تا 45 دقیقه طول می کشد. مدت خود عمل بستگی به بزرگی موضع عمل و حجم چربی دارد معمولا بین یک تا سه ساعت طول می کشد.

 • از پیکرتراشی چه انتظاری داشته باشیم؟

انتظارات شما باید واقع بینانه باشد و باید بتوانید برنامه ریزی دراز مدت بنمایید.برای به دست آوردن بدنی موزون و متناسب  چهار عامل بعد از پیکرتراشی مهم هستند و سه عامل آن بستگی به شما دارد. عبارتند از: ورزش- رژیم غذایی مناسب –و تغییرات مثبت در سبک زندگی و عامل چهارم فرم دادن به بدن است که به عهده ی جراح می باشد. انتظار نداشته باشید که با پیکرتراشی و یا هر عمل دیگری شبیه هنرپیشه ها بشوید فراموش نکنید هدف از پیکرتراشی (حداقل بعد فیزیکی آن) بهتر کردن نسبی است ه تکامل-اعتماد به نفس و روحیه ی بهتر هم در اکثر بیماران پیکرتراشی ایجاد می شود.

 • چه مقدار چربی خارج می شود؟

میزن چربی خارج شده به چند عامل بستگی دارد. اول این که چربی باید موجود بوده و در زیر پوست باشد که بتوان ان را بیرون کشید. در بعضی نواحی کشیدن 100% چربی هدف است و در بعضب نواحی یک لایه ی نازک باید باقی بماند.
بیشترین مقدار چربی بیرون کشیده شده توسط اینجانب 12 لیتر بوده ، اما معمولا این مقدار بین 4 تا 6 است.

 • پیکرتراشی در کجا انجام می شود؟

در مطب،مرکز جراحی و یا در بیمارستان، بستگی به نظر جراح و وضعیت بیمار دارد. هرچند با تمهیدات جدید پزشکی، امروزه پیکرتراشی بسیار ساده و کم خطر شده است، اما بالاخره یک عمل جراحی است و هزیه ی عمل جراحی در بیمارستان بسیار بالاست.
در مراکز تجهیز شده برای 
پیکرتراشی که به طور تخصصی کار می کنند،عوارض عمل بسیار پایین و از نظر هزینه هم مناسب تر است که این نوع مراکز در این مورد حتی بهتر از بیمارستان ها عمل می کنند.
اگر به آمار عوارض 
پیکرتراشی در آمریکا نگاه کنیم ، در می یابیم که این نوع مراکز در مقایسه با بیمارستان ها و مطب های خصوصی، کمترین عارضه را داشته اند.

 • چه کسانی عمل پیکرتراشی را انجام می دهند؟

عمل پیکرتراشی را جراح انجام می دهد و نقش مهمی را در این مسئله ایفا می کند.از جراح خود سوال کنید که در هر ماه چند عمل پیکرتراشی انجام می دهد و چند سال است که به این کار اشتغال دارد. از او بخواهید آلبوم بیماران خود را قبل و بعد عمل جراحی نشان دهد .متاسفانه اگر جراحان پیکرتراشی را به صورت یکی از عمل های روزمره ای که انجام می دهند، مثلا فتق، کیسه صفرا، پستان، سرطان همورویید یا تیرویید، به حساب می آورند. این ها همان جراحانی هستند که اگر کسی از آن ها پیکرتراشی بخواهد،آن را هم انجام می دهند.جراحان در دوران آموزشی خود به عنوان جراح، بسیاری از عمل های متداول را انجام می دهند، اما پیکرتراشی جزو آن ها نیست.در نتیجه فکر مبی کنند پیکرتراشی عملی است که در آن باید هرچه قدر چربی است بیرون کشیده شود و هرچه بیشتر بهتر.
اما در حقیقت کسانی که در امر 
پیکرتراشی تبحر و تجربه دارند ،معتقدند که چربی باقی مانده مهم است نه چربی بیرون کشیده شده و به ابن ترتیب بحث لایپو فورمینگ و لایپو اسکالپچر مطح می شود که معنی آن ها به واقع پیکرتراشی است. به بدن باید فرم داده شود تا موزون به نظر برسد و این کار مستلزم داشتن ذوق هنری ،آگاهی و تجربه می باشد.
مسئله دیگر که در انتخاب جراح مهم است مربوط می شود به محلی که در آن جراح عمل را انجام می دهد.از پزشکانی که این کار را در مطب خود انجام می دهند سوال کنید که اگر برق قطع شود چه می کنند؟ یا اگر دستگاه ساکشن خراب شود،آیا دستگاه جانشین برای اتمام عمل دارند.

 • آیا اگر مشکلی پیش آمد،دسترسی سریع به مراکز دیگر ممکن است؟

سوالات خود را مطرح کنید و جواب ها را بسنجید.آیا جراح شما آن قدر تجرب دارد که به شما جواب قانع کننده بدهد،
با سایر بیمارانی که تحت عمل 
پیکرتراشی قرار گرفته اند صحبت کنید و میزان رضایت خاطر آن ها را بپرسید.
باید خاطرنشان شود که کمبود حق العمل جراح نباید عامل مهمی در انتخاب و تصمیم گیری باشد.


عوارض عمل پیکرتراشی
در این کلینیک پیکرتراشی به روش تامسنت انجام می گیرد. سال هاست که این روش در کشورهای غربی مورد آزمایش قرار گرفته و بی خطر است.
عموما افراد نگران آمبولی چربی هستند. خوشبختانه در این روش خاص تا کنون ، طبق نظر اساتید فن آمبولی گزارش نشده و یا بسیار نادر بوده است.با وجود این ، اقداماتی برای پیشگیری از این عارضه به صورت تزریق دارویی خاص برای تمام بیماران صورت می گیرد، در ژورنال های خارجی اعلام شده است که در 8000 مورد 
پیکرتراشی به روش تامسنت، حتی یک مورد آمبولی هم اشاره نشده است.در مورد پیکرتراشی به روش های دیگر ، روش های قدیمی مخصوصا روش های همراه با بیهوشی ، 2 در صد آمبولی گزارش شده است.
یکی دیگر از مواردی که باعث نگرانی می شود ، عفونت است خوشبختانه باید گفت تا به الان که مشغول نوشتن این سطور هستم در بین بیمارانی که در این کلینیک تحت عمل 
پیکرتراشی قرار گرفته اند درهیچ مورد عفونت دیده نشده است.
عوارض کوتاه مدت مثل کبودی پوست ، حالت کوفتگی ، تیره تر شدن پوست و اختلالات موقت حسی اتفاق می افتدکه در مدت کوتاهی برطرف می شود.قسمت های کوچکی از پوست ممکن است دچار نکروز (از بین رفتن پوست) شود که معمولا به خودی خود و با مراقبت بهبود می بابد..
گلوله گلوله پوست ، فرورفتگی ،شیارهای زیر پوست چاله شدن پوست در اثر عدم کفایت جراح و پرسنل است. این مورد معمولا در جراحی های این مرکز به وجود نمی آید و در صورت ایجاد در مراکز دیگر در همین مرکز اصلاح می شود.
وقتی همه چیز را با هم می سنجیم که چقدر مشکل است با رژیم و ورزش در دراز مدت به شکل دلخواه خود دست یابیم و به نظر می رسد که 
پیکرتراشی کم خطرترین، موثرترین، و بی عارضه ترین روش مبارزه با چربی است.

 • آیا بعد از پیکرتراشی پوست به حالت آویزان باقی نمی ماند؟

خیر همان طور که قبلا توضیح داده شد ، پوست خاصیت ارتجاعی زیاد و شگفت انگیزی دارد.مثلا در خانم های باردار ، پوست شکم که بسیار کشیده شده است، بعد از تولد نوزاد به جای خود بازمی گردد. در پیکرتراشی هم همان اتفاق می افتد.
مقدار برگشت ،رابطه ی مستقیم با سن و کیفیت پوست دارد هرچه فرد جوان تر باشد، پوست سریع تر و بهتر جمع می شود. پس پوست دقیقا مثل یک فنر است که بعد از بازشدن دوباره جمع و به حالت اولیه برمی گرددبه شرط آن که بیش از حد کشیده نشود.

 • دستگاه پیکرتراشی اولترا سونیک چیست؟

در کار با این دستگاه ، چربی زیر پوست توسط وسیله ای که امواج اولتراساند ایجاد می کند ذوب شده و سپس به وسیله ی ساکش معمولی کشیده می شود..این دستگاه به لحاظ خطراتی که برای بیمار دارد ،هرگز مورد تایید وزارت بهداشت امریکا قرار نگرفته است.
از جمله خطرات آن سوختگی عمیق و وسیع پوست و تشکیل سلول های سرطانی به دلیل ذوب چربی است.
در حا حاضر دستگاه مزبور از دور خارج شده است.

 • دستگاه وایبرشن چیست؟

در این دستگاه ، قسمت مکنده ی لوله ی چربی به وسیله ی موتور کوچکی به جلو و عقب کشیده می شود که باعث می شود چربی آسان تر بیرون بیاید و جراح کمتر خسته شود که در این صورت می تواند زمان بیشتری را صرف بیمار خود بکند.

 • چه دستگاهی برای بیمار مناسب است؟

نوع دستگاه در نتیجه ی عمل فرقی نمی کندف ان چه موجب تفاوت می شود، مهارت ، تجربه و دانش جراح است. بنابراین در گزینش جراح خود دقت کنید.
جراحی را انتخاب کنید که بتوانید به او اعتماد داشته باشید و خود را کاملا به دست های او بسپارید.

 • پیکرتراشی ها با بیهوشی بهتر است با بی حسی موضعی؟

بیهوشی عمومی ریسک بالایی را در بر می گیرد بنابراین مناسب ترین راه برای این عمل بی حسی موضعی است و در این نوع بی حسی ، بیمار کاملا بیدار است ، می تواند حرکت کند و تغییر محل اندام بدهد تا عمل بهتر شکل بگیرد.
من حتی بیماران خود را گاهی در حالتی که ایستاده اند عمل می کنم تا نتیجه ی به دست امده طبیعی تر باشد..

 • چند روز بعد از پیکرتراشی باید بستری بود و کی می توان به سر کار روزمره بازگشت؟

از انجا که پیکرتراشی در این کلینیک با بی حسی موضعی انجام می شود نیاز به بستری شدن و استراحت در منزل ندارد و اما پیشنهاد می شود افرادی که تحت عمل پیکرتراشی قرار می گیرند، حداقل 24 ساعت در منزل بمانند ، زیرا مایعاتی که در حین عمل تزریق شده اند ، از سوراخ های جای عمل بیرون می آیند و ممکن است لباس شخص را خیس کنند و یا از طریق ادرار دفع می شود.
در موارد متعددی که 
پیکرتراشی در این کلینیک انجام شده برخی افراد بلافاصله بعد از عمل به سر کار خود بازگشته و برخی دیگر ترجیح داده اند مدتی بیشتری در منزل استراحت کنند. اما ان چه عمومیت داشته این است که اکثر بیماران بعد از 2 یا 3 روز به زندگی عادی خود بازگشته اند .البته تمام این موارد بستگی به ناحیه ی عمل و شغل بیمار دارد. هر چه ناحیه ی عمل بزرگتر باشد ، استراحت طولانی تری لازم است. اگر شغل فعلی هم دارید ، طبعا می توانید کمتر استراحت کنید. در اینجا استراحت به معنی در رختخواب ماندن نیست ،بلکه در منزل ماندن و راه رفتن است.
از کلیه ی بیماران خواسته می شود که بعد از عمل 
پیکرتراشی ،روزی نیم ساعت در پارک راه بروند.

 • پیکرتراشی برای چه افرادی مناسب است؟

افراد سالمی که دارای چاقی موضعی می باشند بهترین کاندید برای عمل پیکرتراشی هستند.البته باید ذکر کرد که همه ی کاندیدها برای پیکرتراشی ایده آل نیستند. مثلا فردی که دارای چربی زیادی باشد، نباید انتظار داشته باشد که با عمل پیکرتراشی فرم کاملا ایده آلی پیدا کند، بلکه هدف از پیکرتراشی چنین افرادی ،صرفا خارج کردن چربی و بهتر نمودن نسبی اندام است.البته همه افراد خیلی خوب به پیکرتراشی جواب می دهند. میزان رضایت از عمل در سطح بین المللی بالاتر از 95 درصد است.

 • پیکرتراشی برای چه افرادی مناسب نیست؟

افراد ترسو کاندیدهای بدی برای پیکرتراشی هستندو هم چنین افرادی که دچار بیماری های مزمن و کنترل نشده ، مثل فشار خون ، بیماری های قند ،کم کاری و پرکاری تیرویید و بیماری های قلبی هستند.چنانچه بیماری کنترل شده باشد انجام پیکرتراشی بلامانع خواهد بود.
افرادی که توقعات غیر عادی دارند  ،کاندید مناسبی برای عمل نیستند . بنابراین انتطارات خود را به وضوح با جراح مطرح کنید و متوجه باشید که خواسته هایتان تا چه حد واقع بینانع است.

 • مهمترین تصمیم برای فردی که می خواهد پیکرتراشی شود ، چیست؟

انتخاب جراحی که تجربه ی فراوان و کافی در امر پیکرتراشی و جواب های صحیح و قانع کننده برای بیماران خود داشته باشد و بتوان به او اعتماد و اطمینان داشت.

 • مهمترین بخش عمل کدام است؟

مهمترین قسمت عمل زمانی آغاز می شود که عمل به پایان می رسد و آن مراقبت بعد از عمل است. ما از بیماران خود می خواهیم که تا سه روز بعد از عمل برای ماساز موضعی و تعویض پانسمان مراجعه کنند.این کار از اهمیت زیادی برخوردار است ،چون باعث می شود مایع باقی مانده در بدن ، خارج شده که باعث بهبود سریع و جمع شد پوست می گردد و اگر مشکلی وجود داشته باشد زودتر تشخیص داده شود و درمان شود.

 • آیا بعد از عمل درد وجود خواهد داشت؟

ار آنجا که در روش تامسنت، بی حسی موضعی 18 تا 24 ساعت بعد از عمل باقی می ماندو بعد از آن درد به خودی خود از بین رفته و یا کاهش می یابد، بیمار در مقابل درد در آن موضع مصون است و احساس درد ندارد.بعد از 24 ساعت دردی که ممکن است حس شود ، شبیه به درد عضلانی است که با استامینوفن یا ترامادول به آسانی قابل کنترل است.

اطلاعات لازم برای داوطلبان عمل پیکرتراشی
1- پیکرتراشی عمل خارج کردن چربی های زاید از زیر پوست می باشد. هدف از پیکرتراشی تغییر فرم ظاهری بدنو بهتر نمودن نسبی آن است نه تکامل.
لایپوساکشن در حقیقت نوعی پیکرتراشی است و محدودیت بافت های زنده در آن بی تاثیر نیست.
صورت ، شکم و پهلوها ، غب غب ، پستان ، بازوها ، ران ها ، پشت ، کمر ، باسن و ساق پا قابل 
فرم داده شدن هستند.
2- هرچند کم کردن وزن در پیکرتراشی اتفاق می افتد ، ولی هدف معمولا تغییر سایز و فرم است نه کم کردن وزن.
3- هیچ تضمینی وجود ندارد که نتیجه ی عمل کاملا مطابق با تصورات فردی باشد که می خواهد پیکرتراشی شود .عکس هاس قبل و بعد افرادی که در این کلینیک تحت پیکرتراشی قرار گرفته انددر مرکز موجود است و داوطلبین می توانند آن ها را ببینند.
4- دستگاه ها و تکنیک های مورد استفاده در این کلینیک ، از جدیدترین انواع ان در آمریکا و اروپا است که فاقد عوارض پیکرتراشی با دستگاه اولتراسونیک می باشند.مقالات مستندی در این باره در مزکر موجود است که در صورت تمایل در اختیار داوطلبین قرار می گیرد.

دستورات قبل و بعد از عمل پیکرتراشی
1- در صورتی که برای پیکرتراشی مصمم باشید ، حتما باید نسخه ی دارو و دستورات ازمایش های لازم را از جراح خود در یافت کنید.
2- شب قبل از عمل و صبح روز عمل ، بدن خود را با صابون ضد باکتری شستشو بدهید.
3- شام و صبحانه و یا ناهار سبک بخورید.
4- شب قبل از عمل ، اگر عصبی هستید یک عدد قرص اوگزازپام 10 میلی گرمی میل کرده و خوب بخوابید.
5- از 24 ساعت قبل از عمل  ، هر 8 ساعت یک عدد کپسول سفالکسین 500 و دو عدد ویتامین (ث) 250 میلی گرمی میل کنید.
6- حتما یک نفر همراه داشته باشید و در طول 24 ساعت بعد از پیکرتراشی ، تنها نمانید.
7- داروهای مورد استفاده را قبل از عمل خریداری کنید.
8- گن یا شکم بند مناسب تهیه کنید.
9- روز عمل گرسنه نباشید. حتی الامکان غدایی سبک میل کنید..مخصوصا مایعات زیاد بنوشید.
10- ترجیحا از چند روز قبل از عمل پیکرتراشی ، از ویتامین E و مسکن های معمولی مثل آسپیرین ، مفنامیک اسید ، ایپوبروفن و دیکلوفناک استفاده نکنید. در صورت لزوم از استامینوفن کدئین استفاده شود.
11- در ساعت مقرر به کلینیک مراجعه، فرم رضایت رضایت نامه را مطالعه و امضا بفرمایید .لطفا وقت شناس باشید.
12- هرچند می توانید در حین عمل هم در داخل اتاق عمل به دستشویی بروید ، ولی قبل از عمل ادرار کنید.
13- مقداری آبمیوه برای مصرف در حین عمل به همراه بیاورید. نوشیدن مایعات قبل از پیکرتراشی و در حین عمل آزاد است.
14- استفاده از تلفن همراه در حین عمل ، برای مکالمات ضروری ، آزاد است.
15- اگر از داروهای خاصی استفاده می کنید و یا بیماری خاصی مثل قند ، صرع ، فشار خون ، بیماری قلبی ، تیرویید ، افسردگی یا بیماری روانی ، کم خونی ، آسم ، هپاتیت و یا حساسیت دارویی دارید ، حتما جراح خود را در هنگام ویزیت اول و هم در روز عمل مطلع نمایید.

ورود به اتاق عمل
داوطلب پس از پوشیدن لباس مخصوص اتاق عمل و مشخص شدن ناحیه توافق شده با ماژیک ، روی تخت عمل قرار خواهد گرفت.
بخش های مربوطه با محلول بتادین و الکل ضدعفونی شده ، سپس ماده ی بی حسی همراه با چند لیتر سرم به زیر پوست تزریق خواهد شد.
این عمل با احساس سنگینی بر روی موضع همراه خواهد بود. پوست آن قسمت بر آمده شده و بیمار احساس فشار خواهد کرد.(احساس فشار در زیر پوست)
تزریق تا جای ممکن بدون درد خواهد بود. در صورتی که فرد نسبت به درد حساس باشد، می تواند به جراح اطلاع دهدتا ترتیبی اتخاذ کند تا درد اولیه ی تزریق نیز احساس نشود.
بعد از اتمام تزریق ماده ی بی حسی ، سوراخ کوچکی به قطر 2 میلی متر در پوست ایجاد می شود، این کار بدون درد انجام می گیرد. این سوراخ و سوراخ های بعدی برای ورود لوله مکش و خروج سرم (خون آبه ) های باقی مانده است که بعد از عمل تا چند روز از این سوراخ ها خارج خواهد شد.
عمل با ورود لوله ی ساکشن از طریق سوراخ به زیر پوست اغاز می گردد.
شخص می تواند چربی های خود را که همراه با سرم تزریق شده ، خارج و در ظرفی جمع می شود تا بعدا دور ریخته شود مشاهده کند.

 

خروج از اتاق عمل و پس از آن

بعد از خاتمه ی عمل ، محل سوراخ با گاز یا پوشک آغشته به بتادین پانسمان می شود. استفاده از گاز یا پوشک صرفا برای جذب سرمی است که خارج می شود.
این سوراخ ها معمولا در فاصله ی سه تا چهارده روز بسته می شود.ابتدا محل سوراخ های بالاتر التیام یافته ، بسته می شود و دفع سرم از محل پایین ترین سوراخ انجام می شود.آن گاه با تاخیر ، پایین ترین سوراخ ها نیز بسته می شود .پس از آن ، گذاشتن گاز بر روی سوراخ های بسته شده ضرورتی ندارد، اما می توان از چسب زخم استفاده کرد تا زخم تمیز بماند.
بعد از 24 تا 48 ساعت ،استحمام بلامانع است در چند روز اول باید از گرفتن دوش آب گرم به مدن طولانی خودداری شود.
فرد باید سعی کند که در طول استحمام آب وارد زخم نشود.
قبل و بعد از استحمام ، باید محل زخم با بتادبن آغشته شود . بعد از استحمام ،اطراف زخم به آرامی با کف دست فشار داده شده و مایع دورن ان تخلیه گردد.
در صورت تمایل می توان از صابون T.
C.C  (به عنوان ضد عفونی کننده) استفاده کرد.
حتی یک یا دو روز بعد از عمل برای بازدید زخم و پانسمان به کلینیک مراجعه شود تا اشکالی در روند بهبود پیش نیاید.


عوارض پیکرتراشی
1- هرچند بر طبق نظر اساتید و منابع معتبر بین المللی ، در پیکرتراشی به روش تامسنت ، آمبولی ریه گزارش نشده  و یا بسیار نادر بوده است ، اما احتمال وقوع ان را نمی توان کاملا رد کرد. در این کلبنیک اقدامات پیشگیری که جنبه ی جلوگیری از این حادثه را دارد ، تا حد امکان اعمال می گردد.
2- عفونت به ندرت اتفاق می افتد.در این مرکز تا به امروز هیچ موردی از عفونت دیده نشده است.
3- عدم تقارن در اکثر افراد دیده می شود.،مثلا در اکثر خانم ها پستان راست بزرگتر از پستان چپ است ، یا معمولا دست راست عضلانی تر از دست چپ است، یا یک ران بزرگتر از ران دیگر می باشد.گاهی در پیکرتراشی هم عدم تقارن به وجود می آیدکه در صورت تمایل بیمار ، در جلسه ی کوتاهی با حداقل هزینه اصلاح می شود.
4- گاه عوارض کوتاه مدت کبودی پوست ،حالت کوفتگی و تیره تر شدن پوست ، اختلالات حسی و یا درد قابل رفع با مسکن های معمولی به وجود می آید که در طول زمان رفع می شود.
5- گلوله گلوله شدن زیر پوست ،فرورفتگی ، چاله شدن پوست در اثر عدم کفایت جراح و پرسنل است که معمولا در این کلینیک به وجود نمی آید.
در صورتی که چنین مواردی در مراکز دیگر پیش امده باشد ، در این مرکز قابل اصلاح است.

6- پوست های شل ، دچار سلولیت و دارای ترک خوردگی دوران حاملگی در وحله ی اول ممکن است به خوبی به پیکرتراشی جواب ندهند، اما در دراز مدت کیفیت پوست بهتر می شود.
7- گاه مقداری از مایع تزریقی از زیر پوست راه به اعضای پایین تر  مثل پاها و اطراف دستگاه تناسلی پیدا می کند و موجب متورم شدن ناحیه می شود. این مسئله به خودی خود رفع می شود.کافی است که موقع خواب قسمت متورم کمی بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد. مثلا با گذاشتن بالش در زیر پا یا باسن، معمولا تا صبح رفع می گردد.
چنان چه فرد سوالی در این مورد داشته باشد می تواند آن را تلفنی با این مرکز مطرح کرده و پاسخ گیرد.

8-اختلالات هورمونی به علت عمل پیکرتراشی ، ممکن است موجب شروع زودتر از موقع عادت ماهیانه شود که مسئله ی مهمی نیست و خودبخود  تصحیح می شود.

دستورات بعد از عمل
داروهایی که بعد از عمل باید مصرف شوند عبارتند از:
سفالکسین 500 میلی گرمی طبق دستور پزشک،از یک روز قبل از عمل تا اتمام کامل داروها . چهار نوبت در شبانه روز : صبح ،ظهر ، عصر ، شب یا (هر 6 ساعت ) حتما تا آخرین قرص مصرف شود.
در صورت درد استامینوفن کدیین تا سه روز بعد از عمل استفاده شود.
کدیین ممکن است باعث یبوست شود که در این صورت می توان از قرص یا شیاف بیساکودیل استفاده شود. مقدار مصرف توسط پزشک تعیین می شود.
در صورت وجود سابقه ی یبوست روزانه سه عدد قرص C-LAX برای جلوگیری از بروز یبوست مصرف شود.
ویتامین C 500 میلی گرمی صبح و ظهر ، عصر ، شب هر بار یک عدد.
در صورت حالت تهوع و سرگیجه ، قرص متوکلوپرامید ، نیم ساعت قبل از غذا ، یک عدد مصرف شود.
بعد از عمل در منزل ، تا هنگام خواب هر ساعت یک لیوان آب و تا چند روز بعد از عمل روزانه 6 تا 8 لیوان آب و مایعات فراوان نوشیده شود. روز اول و دوم هر روز 4 لیوان محلول ORS نوشیده شود. (این محلول را می توان ار داروخانه تهیه کرد.)

 روزی نیم ساعت (تا سه روز) پیاده روی در پارک حتما ضروری است.این کار برای خروج مایع از زخم هاست.
 اطراف زخم ها باید ، کف دست به آرامی فشار داده شود تا مایه درون  آن  تخلیه گردد.
 بستن موضع ساکشن با موضع یکنواخت ، به وسیله گن یا شکم بند یا نوارکشی  ضروری است که باید  مدت 10 روز ، روزانه 23 ساعت باشد. بعد از 10 روز پوشیدن گن یا شکم بند باید تا یک ماه ، روزانه به مدت 10 تا 12 ساعت ادامه یابد.
 تا بسته شدن کامل زخم ها ،حمام گرفتن داخل وام ممنوع است.
 تا 15 روز بعد از عمل ،باید از فعالیت های فیزیکی شدید خودداری کرد.
 نوشیدن آبمیوه های مختلف از قبیل آبمیوه ، آب و نوشابه به مقدار زیاد برای جبران مایعات از دست داده شده ، بسیار مفید است.نوشابه ممکن است باعث بی خوابی شود که در این صورت می توان از ORS  استفاده کرد.
• محلول تهیه شده از ORS که در داروخانه ها موجود است ، بهترین جبران برای مایعات از دست رفته ،در طی دو سه روز بعد از عمل می باشد.مخصوصا در صورت داشتن حالت تهوع و سرگیجه ،ORS کمک بسیار موثری است.
 جای زخم یکی دو هفته قرمز بوده و بعد از سه تا شش ماه از بین خواهد رفت.
بعد ار 
پیکرتراشی به علت مقدار سرم موجود در زیر پوست ، موضع متورم بوده و در نتیجه عمل قابل ملاحظه نمی باشد. ورم پوست حدود 5 تا 10 روز ادامه داشته و فقط بعد از 10 روز تغییرات آرام آرام قابل دیدن می شوند.معمولا نتیجه ی نهایی در طی 3 تا 6 ماه حاصل می شود.
 بعد از ساکشن ، باید از گرفتن دوش آب گرم به مدت بیشتر از 2 تا 3 دقیقه خودداری شود چون ممکن است افت ناگهانی فشار موجب سرگیجه و ضعف شدید شده و باعث گردد که بیمار کنترل خود را از دست داده و زمین بخورد. البته تمامی این حالات به علت کمبود مایعات است.
 از روز بعد از عمل ، نیم ساعت راه رفتن تاثیر زیادی در بهبودی سریع دارد.
 بعد از عمل ، در صورت مشاهده ی علایم زیر باید با پزشک تماس گرفته و ویزیت شد: زنگ زدن گوش ، اختلالات صحبت ، مورمور شدن و گزگز کردن دورلب ، تب و لرز ، درد ، قرمزی پوست و کدر شدن ترشح زخم . لازم به ذکر است که خوشبختانه این عوارض تا به حال در میان بیماران ما مشاهده نشده است.
 در صورت تنگی نفس ، ابتدا باید گن یا باندکشی بسته شده ،کمی آزاد گردد و اگر تنگی نفس هنوز ادامه پیدا کرد ، باید به پزشک اطلاع داده شود.
 سفید شدن محل زخم ها ، بخشی از روند بهبود زخم است و چرک نیست.
فعالیت شدید  در چند روز اول بعد از 
پیکرتراشی ، نپوشیدن گن موجب ورم پوست (سفت شدن) ان می شود که بهبود ان یک الی سه ماه طول می کشد.

رژیم غذایی بعد ار پیکرتراشی
1-  بهترین نوع رژیم غذایی ان است متعادل بوده و با ورزش همراه باشد. هرچه مقدار غذا کمتر باشد کالری وارده به بدن کمتر بوده و چربی کمتری ایجاد می گرددو هرچه تحرک بیشتر باشد،میزان مصرف کالری بالاتر خواهد بود.
2-  باید سعی کرده معده را به حجم کم غذا  عادت داد تا جمع شده و کوچک شود. در این صورت شخص با مقدار کم غذا احساس پر بودن معده و سیری می کند. باید غذای یک روز خود را در نظر گرفت و به جای سه وعده ، همان غذا را به مقادیر کمتر و در پنج وعده مصرف نمود.
3-  بهترین راه آن است که از همه غذاها استفاده  شود ، ولی کمتر از سابق . حتی نصف آن کم خوردن غذا کلید موفقیت در لاغر شدن است.
4-  باید مصرف مواد قندی، کربوهیدرات ها و چربی ها از قبیل کره ، برنج ، نان ، مارگارین ، خامه ، مایونز ، شیرینی ، شکلات و غیره به حداقل رسانده شده و حتی از ماست و شیر بدون چربی استفاه شود.
5-  در صورت داشتن  اضافه وزن ، می توان همه چیز خورد اما به تناسب وزن ،باید کمتر از سابق خورد . باید حداقل سه روز در هفته روزی نیم ساعت راه رفت.
6-  از سبزی ها و میوه ها باید به مقدار مناسب استفاده کرد . اما این نکته را باید در نظر داشت که میوه های شیرین نیز قند و کالری دارند و می توانند منابع ورود مقادیر زیاد کالری به بدن باشند.
7-  در پخت غذا به جای سرخ کردن مواد غذایی بهتر است آن ها را آب پز یا کباب کرد.
8-  بیشتر باید از مرغ و ماهی بدون پوست استفاده کردو تا جایی که ممکن است گوشت قرمز باید کمتر در برنامه ی غذایی گنجانده شود.
9-  هر کس باید هر روز خود را وزن کرده و از اضافه شدن وزن جلوگیری کند.پس داشتن یک ترازو از واجبات است.