چربی هایتان را خرد کنید!

داشتن تناسب اندام یکی از مواردی است که مورد توجه همه است و آنها که با چاقی دست به گریبان هستند به هر وسیله ای متوسل می شوند تا این مشکل را برطرف کنند وبه تناسب اندام لازم برستند از رژیم های سفت و سخت گرفته تا عمل های جراحی تهاجمی . در مورد بسیاری از افراد رعایت رژیم غذایی متعادل و متناسب با قد و وزن می تواند رضایت نسبی و حتی کاملی را به وجود آورد اما برخی اوقات به دلایل متعدد از بیماری تا بی انگیزگی ، فرد تمایلی به رژیم ندارد و ترجیح می دهد به روشی سریع تر لاغر شود و بتواند نتیجه را ببیند. امروزه روش های درمانی مختلفی به منظور رفع چربی ها یا به بیان بهتر چاقی موضعی ابداع و مرسوم شده است . این درمان ها با توجه به ویژگی ها یشان به روش های مختلفی طبقه بندی می شوند . یکی از روش هایی که این روزها طرفداران خاصی پیدا کرده لیزر لایپولیز است روشی که در آن وعده داده می شود چربی ها به روش آسان تر از روش های تهاجمی دیگر برداشته شود و نتایج چشمگیری دارد . اما در اینجا دکتر بهروز بهروش ، متخصص جراحی عمومی تمام مزایا و مضرات این روش و تفاوتش با سایر روش های متداول و موجود را توضیح می دهد.

منتظر معجزه نباشید
زمانی که درباره لیزر لاپیولیز صحبت می شود، نمی توان لاپیوساکشن را نادیده گرفت در شرایطی که ما در ایران داریم فقط تعداد کمی از افراد می توان با لایپولیز تغییر فرم های مورد نظر را ایجاد کرد. اگر حجم چربی زیاد باشد که در ما یرانی ها فراوان است. همراه لایپولیز باید از لایپوساکشن نیز استفاده شود. به این معنا که برای عملی موفق و نزدیک به خواسته شما جراح باید سابقه لایپوساکشن داشته و در آن متبحر باشد تا بتواند آنچه شما می خواهید را تا حدودی انجام دهد. یادتان باشد نه لاپیولیز و نه لاپوساکشن قادر نیستند اندم شما را به تکامل برسانند، چون تکامل وجود ندارند. با قد 165 سانتی متر تحت هیچ شرایطی نمی توان نیکول کیدمن شد. همان طور که خود من بعد از 2 جراحی تام کروز نشده ام. یادتان باشد که لایپولیز برای تغییر وزن نیست بلکه برای فرم دادن به بدن است و در این راستا آنچه بیرون می آید مهم نیست بلکه آنچه باقی می ماند و فرم داده می شود، مهم است
نکته: لیزر علاوه بر آنکه چربی را ذوب می کند، عروق خونی کوچک و مجاری لنفاوی را نیز می بندد و باعث جمع شدن پوست به دلیل حرارت ایجاد شده هنگام ذوب چربی می شود.


لیزر لایپولیز چیست؟
یکی از جدیدترین شیوه ها برای لاغر شدن و کاهش چربی ها زیر پوست ، روش لیزر لایپولیز است. کلمه لایپو به معنی چربی و لیز به معنی از بین بردن است. معنی لیزر را هم که همه می دانند نوری که انرژی زیادی دارد. در تمام بدن بلافاصله در زیر پوست لایه ای از چربی قرار گرفته است . این لایه در افرادی که چاق هستند، بیشتر است و قسمت اعظمی از بدن را تشکیل می دهد. لایه چربی زیر پوست به آسانی قابل دسترسی و خارج کردن توسط متخصصان با تجربه است پس لیزر لایپولیز به معنی از بین بردن چربی توسط نور لیزر است.

لیزر لایپولیز چگونه عمل می کند؟
لایپولیز از یک لوله باریک به ضخامت یک تا 2 میلی متر استفاده می کند که یک فیبر نوری اشعه لیزر به نوک آن می رساند . برای این کار معمولا موضع مورد نظر بی حس میشود. این اشعه قادر است کانالی به قطر 3 تا 4 میلیمتر از چربی های ذوب شده ایجاد کند لوله حامل فیبر نوری از برش 2 میلیمتری وارد زیر پوست شده و داخل بافت چربی می شود و آن را تخریب و ذوب می کند. نکته مهم این است که چربی ذوب شده حرارت پوست را بالا می برد.
با هر رفت و آمد کانالی از چربی ذوب شده به وجود می آید که این کانال ها در زیر پوست به هم می پیوندند رفت و آمد کانال آنقدر ادامه پیدا می کند تا قسمت اعظم چربی ذوب شود. چربی ذوب شده از راه سوارخ های ایجاد شده خارج می شود یا از راه خون جذب شده و در کبد از بین می رود. در ایران معمولاً چربی های مزبور همراه با چربی های ذوب نشده باقیمانده با لیپوساکشن خارج می شود.


آیا این روش می تواند جایگزین لایپوساکشن شود؟
با وجود حقایق ذکر شده جراحان با تجربه لایپولیز را به عنوان جانشینی برای لایپوساکشن قبول ندارند و معتقدند لایپولیز باعث طولانی شدن عمل و بالا رفتن ریسک عوارض می شود . واقعیت این است که دلایل محکمی برای آنچه به عنوان مزایای لیزر لایپولیز گفته می شود . وجود ندارد . به عنوان مثال این سوال پیش می آید که آیا بستن عروق خونی یا مجاری لنفاوی توسط لیزر خوب است؟ عده ای دیگر معتقدند عروق خونی یا مجاری لنفاوی توسط لیزر خوب است؟ عده ای باور دارند این موضوع باعث کمتر شدن ورم و دوران نقاهت است و عده ای دیگر معتقدند عروق خونی و مجاری لنفاوی برای بهبود پوست بعد از عمل مفید هستند و بستن آنها نه تنها سودی ندارد بلکه ضرر هم دارد. نکته دیگری که برخی پزشکان مطرح می کنند این است که حتی اگر لایپولیز کلاژن هم بسازد، کلاژن باید به صورت رشته ای در پوست قرار بگیرد تا آن را جمع کند نه به طور پراکنده مقصود از آنچه ذکر شد و مقایسه لیزر لایپولیز و لایپوساکشن ، این است که هنوز زمان لازم است تا لیزر لایپولیز جای خود را معلوم کند.

لایپولیز در چه محل هایی و با چه حجمی مناسب است؟
در حال حاضر لایپولیز برای محل های کوچک و کم حجم می تواند استفاده شود. از آنجا که حرارت زیادی به دلیل ذوب چربی در زیر پوست ایجاد شده و باقی می ماند ، اگر مقدار چربی ذوب شده زیادتر از حد معینی باشد، امکان سوختن پوست وجود دارد. همین محدودیت باعث میشود اغلب جراحان زمانی که حجم چربی بالاست لایپولیز را همراه با لایپوساکشن استفاده می کنند. به این ترتیب که ابتدا مقداری از چربی با لیزر لایپولیز تخریب می شود و وقتی گرمای پوست بالا رفت با عمل لایپوساکشن هم چربی ذوب شده و هم چربی های باقیمانده تخلیه می شود. نکته مهم این است که از هر روشی که استفاده می شود، هر گز نباید عمل را نوعی تخلیه چربی حساب کرد. هر 2 روش وسیله ای است برای یک مقصود نهایی که آن فرم دادن به بدن است. جراحی که این کار را انجام می دهد در حقیقت باید پیکر تراشی کند و دید هنری داشته باشد. یک پیکر تراش خوب ابتدا آنچه را می خواهد به وجود بیاورد در ذهن خود تجسم می کند و بعد آنچه در ذهن دارد به وجود می آورد . اینجاست که اهمیت تجربه به میان می آید ، اینکه جراح بتواند آنچه را در ذهن دارد در صورتی که بدن اجازه بدهد ، پیاده کند

آیا سن و جنس در این روش ها موثر هستند؟
به طور کلی چند عامل در نتیجه کار موثر هستند. در افراد جوان تر پوست بعد از عمل بهتر جمع میشود تا افراد مسن. در افرادی که چند زایمان داشته اند مخصوصاً هنگامی که پوست شکم خطوطی شبیه ترک پیدا کرده باشد جمع شدن پوست به خوبی انجام نمی شود و در اینگونه افراد می توان امیدوار بود که با لباس ظاهر موزونی پیدا کنند واگر راضی نباشند عمل ابدومینوپلاستی (پوست کشی) برای آنها راحت تر و مناسب تر است. پوست بعد از لایپولیز و لایپوساکشن جمع می شود اما با جمع شدن قدری کلفت تر می شود. این مسئله به خصوص در مردان مهم است چون مردها پوست کلفت تری دارند که بعد از جمع شدن تولید حجم اضافه می کند.

آیا احتمال بازگشت چربی ها وجود دارد؟
جواب سوال بسیار ساده است: « اگر پرخوری نکنید این چربی ها هیچ وقت برنمی گردد» فرض کنید شما 70 کیلوگرم وزن دارید و بعد از جراحی به 65 کیلوگرم می رسید تا زمانی که 65 کیلوگرم هستید تناسب اندام خود را حفظ خواهید کرد اما اگر وزن شما به 80 کیلوگرم برسد، بدون شک این چربی بر می گردد ، نتیجه اینکه ، اگر این عمل را انجام دهید اما بعد از آن اشتهای خود را کنترل نکنید، اضافه وزن پیدا خواهید کرد. یعنی پول خود را دور ریخته اید.
چه نواحی ای از بدن بهتر به لیزر لایپولیز جواب می دهند؟
از لایپولیز برای تمام نواحی بدن می توان استفاده کرد اما به دلایل ذکر شده یعنی بالا رفتن درجه حرارت در محل لایپولیز و امکان ایجاد سوختگی پوست بهتر است از آن برای محل های کوچک مانند غبغب ، بین زانو یا قسمت هایی از روی کتف و بالا تنه در مردها استفاده شود.


چه حجمی از بافت چربی در این روش برداشته می شود؟
اگر لایپولیز به تنهایی انجام شود، نمی توان حجم زیادی برداشت در صورتی که چربی کمتر از 500 میلی لیتر باشد نیاز به اقدام دیگری نیست و چربی های تخریب شده توسط لنفایتک بدن جذب می شود ولی در صورتی که چربی بیش از 500 میلی لیتر باشد باید با لایپوساکشن همراه شود. توجه داشته باشید گاهی برای فرم دادن همه چربی را نمی توان بیرون کشید.

چه افرادی مستعد لیزر لایپولیز هستند؟
لیزر لایپولیز مخصوص افرادی است که مقدار کمی چربی دارند مثلاً غبغب ، دور ناف کنار ران ، بافت های سفت مثل بالاتنه مرد. در صورتی که اضافه وزن شما زیاد باشد بهتر است از از ترکیب لایپوساکشن و لایپولیز استفاده کنید ، چون همانطور که ذکر شد حجم چربی ای که می توان با لیزر لایپولیز خارج کرد ، زیاد نیست . اگر در وهله اول این روش ناموفق بود تا چند بار فرد می تواند از این روش استفاده کند. بعد از عمل اگر نتیجه رضایت بخش نباشد ، همیشه می توان برای یک بار دیگر این عمل را انجام داد یا موضع را تصحیح کرد. تقریباً تنها محدودیت آن مدت زمان بین 2 عمل است حداقل باید مدت 6 ماه از عمل گذشته باشد تا عمل بعدی انجام شود. 6 ماه زمانی است که نتیجه عمل نهایی می شود و دیگر تغییری نمی کند.

آیا افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند دیابت و فشار خون می توانند این جراحی را انجام دهند؟
چنانچه هر بیماری مزمنی کنترل شده باشد، می توان فرد مبتلا را به راحتی جراحی کرد. در مورد بیماران قلبی لازم است پیش از جراحی مشاوره با متخصص قلب انجام شود. بیماران دیابتی هم باید سعی کنند HgbA1c کمتر از 7 داشته باشند و هنگام جراحی هم قند خونشان کنترل شود. بیماران فشار خونی نیز باید برای کنترل فشار خون مدتی دارو مصرف کرده باشند و هنگام جراحی ، فشار خونشان کنترل شده و اگر لازم باشد مداوا شود.

آیا لایپولیز ناحیه غبغب اسکار به جای می گذارد؟
غبغب یکی از نواحی ای است که به خوبی لایپولیز جواب می دهد و گاهی سال ها از سن شخص می کاهد. اغلب مقادیر خیلی کم چربی مثلا حتی 50 میلی لیتر ، تغییرات زیادی در چهره ایجاد می کند. برش های ایجاد شده که به طول یک میلی متر هستند در زیر لاله گوش ایجاد می شوند که اینگونه برش ها تقریباً همیشه بدون اسکار بهبود می یابد و قابل تشخیص نیستند و چون زیر لاله گوش قرار دارند به طور عادی هم دیده نیم شوند . برش کوچک دیگری نیز در زیر چانه ایجاد می شود که آنقدر کوچک است و در درز پوست قرار می گیرد که دیده نمی شود.

تفاوت لیزر لایپولیز با روش های دیگر چیست؟
لایپوساکشن با روش تام سنت هنوز استاندارد طلایی محسوب می شود و هیچ کدام از روش های مختلف دیگر مانند واترجت ، وایبریشن ، اولتراسوند خارجی ، کاویتیشن ، کرایولایپولیز قابل مقایسه با آن نیستند. لیزر لایپولیز همراه با لایپوساکشن جز آنکه هزینه بالاتری دارد و ممکن است زمان بیشتری ببرد وبا لایپوساکشن و لایپولیز است. تفاوت لایپوساکشن با لیزر لایپولیز هم در این است که در لایپوساکشن از برش های 4 ، 3 میلی متری برای ورود یک لوله باریک تو خالی به منظور تراشیدن ، فرم دادن و مکش چربی استفاده می شود. البته لوله مزبور به یک دستگاه مکش وصل می شود که چربی را بعد از خروج به داخل ظرف مخصوص می ریزد . ضمن آنکه حجم چربی خارج کرده در هر جلسه 4 لیتر است اما لیزر لایپولیز روندی ظریف بوده و با دستکاری کمتر بدن و همچنین درد و تورم کمتری پس از درمان نسبت به لایپوساکشن همراه است. تشعشعات لیزر در ناحیه زیر پوست منجر به تحریک سلول های زاینده و ساخته شدن کلاژن و سفت شدن همزمان پوست شده و در نتیجه شل و آویزان شدن پوست در ناحیه درمان شده ایجاد نمی شود. مقدار مجاز چربی خارج کرده از بدن در این روش 500 میلی لیتر است.

آیا افراد دچار چاقی مفرط می توانند به این روش امیدوار باشند؟
اگر شما با چاقی مفرط برای عمل هایی که زیبایی خوانده شده اند ، مراجعه کنید جراح به شما می گوید که اول 20 کیلو وزن کم کرده و سپس مراجعه کنید این ممکن است مشکل باشد هر چند عمل های لایپولیز و لایپوساکشن برای کم کردن وزن نیست گاهی افراد خیلی چاق چنان درمانده اند که جراح برای کمک به بیمار اقدام به چنین کاری می کند. اگر صحبت از لیزر لایپولیز تنهاست از آنجا که فقط برای حجم های کم قابل انجام است ، فایده ای برای آدم های خیلی چاق ندارد اما لایپوساکشن با لایپولیز یا بدون آن در صورت وجود چربی در هر جلسه می تواند حدود 4 تا 6 لیتر چربی از بدن اینگونه افراد خارج کند (هرجند این کار علمی نیست یعنی مورد توافق استادان این رشته نیست اما من به این نتیجه رسیده ام که انجامش باعث راحتی اینگونه افراد است و آن را انجام بدهم) اینگونه افراد غالباً از جراحی کوچک کردن معده وحشت دارند و با لایپوساکشن می توان در طول مدت زمانی که برای فرد قابل تحمل باشد حدود 15 تا 30 کیلوگرم از وزنشان کاست. این افراد باید اراده آهنین داشته باشند و تحت مشاوره متخصص تغذیه قرار بگیرندو سعی کنند با تغذیه صحیح و ورزش وزن خود را کم کنند. در صورت کم شدن وزن بین 15 تا 20 کیلوگرم پوست اضافه موجود می تواند به راحتی برداشته شود.
چربی باید توسط لیزر به درجه حرارت بالایی برسد تا ذوب شود اگر جراح حین عمل ، لیزر را در یک نقطه نگه دارد یا مقدار انرژی داده شده به بافت بیش از حد مجاز باشد احتمال سوختگی وجود دارد .


آیا بهتر نیست لایپولیز ناحیه شکم توسط متخصص زنان انجام گیرد؟
لایپولیز عملی است تخصصی که بیشتر در حیطه کار جراحان عمومی و پلاستیک قرار دارد اما لایپولیزیک مهارت است که معمولا در طول تحصیلات پزشکی و حتی تخصصی جراحی و پلاستیک آموزش داده نیم وشد. جراحان نیز اگر بخواهند لایپولیز انجام بدهند مجبور به گذراندن دوره های خاصی هتسند. متخصصان زنان نیز جراح هستند و می توانند لایپولیز انجام دهند امام باید دوره های خاصی را بگذرانند و جراح زنان بودن مزیت یا مهارت خاصی در آنها به وجود نیم آرود.

توصیه های پیش از جراحی
این توصیه ها کاملاً بستگی به جراح دارد. نکته قابل توجه اینکه مهم نیست جراحی شما با چه وسیله ای انجام شود انچه مهم است علم ، تجربه ، مهارت و احساس مئسولیت جراح است که نتیجه کار را معلوم می کند. معمولا قبل از عمل آنتی بیوتیک تجویز می شود. از آنجا که من فقط با بی حسی موضعی کار می کنم ممنوعیتی برای غذا خودرن نمی گذارم. از بیمارانم خی خواهم که شب را خوب بخوابند و تا حد امکان از مصرف داروهای خاصی که ممکن است ایجاد تداخل دارویی کند (مثل داروهای ضد افسردگی) خودداری کنند. وجود همراه را ضروری نمی دانم و از آنها می خواهم کتابی را که در این باره نوشته ام بخوانند و از اینکه در حین عمل چه می گذرد آگاه شوند.

توصیه های بعد از جراحی
توصیه های بعد از عمل بسیار بسیار مهم هستند که البته بستگی به جراح دارد . معمولاً تا زمانی که محل برش ها بسته نشده اند آنتی بیوتیک را دادمه می دهم. محل برش را تا 3 روز در مطب می بینم و پانسمان می کنم . بلافاصله بعد از عمل موضع عمل را با بانداژ الاستیک تحت فشار می بندم تا مایعی که برای ایجاد بی حسی تزریق شده خارج شود بعد از بسته شدن زخم ها استفاده از گن که به خوبی موضع عمل شده را تحت فشار قرار دهد جزء واجبات است. از افراد عمل شده می خواهم که 10 روز بعد از عمل و یک ماه بعد برای ویزیت و راحتی خیال خودم مراجعه کنند. بعضی فکر می کنند مهم است که چقدر چربی باقی می ماند و فرم آن چگونه است. بهتر است با بیمارانی که توسط جراح عمل شده اند صحبت کنید و از جراح خود بخواهید اگر ممکن است عمل فرد دیگری که عملی مشابه شما دارد را ناظر باشید. همچنین عکس قبل و بعد از عمل افرادی شبیه خود را ببینید . در نهایت جراحی از اینجا به بعد آسان است خود را به دست او بسپارید و بگذارید برای شما تصمیم بگیرد، این کار استرس شما را کم خواهد کرد و بار سنگینی را از دوش شما بر خواهد داشت.